Stavba sauny od A po Z – 1. díl – příprava stavby

Vestavba sauny do zahradního domku

Vestavba sauny do zahradního domku

Stavba sauny není tak náročná jako stavba bazénu, ale i při stavbě domácí sauny je nutné zajistit předem některé důležité věci bez které se sauna nedá postavit. V následujících dílech se seznámíme se základními typy saun, infrasaun a dalších prohřívacích kabin jako je parní kabina apod. Podíváme se na rozdíly mezi jednotlivými druhy v návaznosti na jejich funkčnost a také stavební přípravu různých typů. Každý typ kabin má totiž trochu jinou stavební přípravu.

Typy prohřívacích kabin

  • finská sauna (u nás zvaná jen jako „sauna“) – vysoká teplota 85-110st, relativní vlhkost 5-15%
  • infrakabina (u nás zvaná jako „infrasauna“) – teplota kolem 35-45st., relativní vlhkost cca. 40%
  • parní kabina (u nás většinou jako box se sprchovým zařízením včetně parního generátoru) – teplota 27-35st., relativní vlhkost 98-100%
  • solná jeskyně (u nás většinu v relaxačních nebo léčebných centrech, začíná se rozšiřovat i jako soukromé solné kabiny, teplota a relativní vlhkost různá, nejčastěji pokojové klima)

Rozdíly mezi jednotlivými typy kabin

 

Finská sauna

Vysoká teplota, nízká relativní vlhkost, způsob prohřívání – saunová kamna (saunová elektrická kamna, kamna na dřevo, externí plynová s výměníkem v sauně – téměř nepoužíváno), materiál palubky z severského smrku (finský smrk) – profil palubek často softline s prodlouženou drážkou, palubky z cedru, hemlock – kanadská borovice, topolové palubky (nejčastější český materiál), lavice z topolu nebo dřeva abachi – dováženo ze zahraničí. Podkladní hranoly sušený smrk. Keramická dlažba s dřevěným roštem.

Infrasauna – infrakabina

Teplota střední, střední relativní vlhkost, způsob prohřívání – infrazářiče, infrapanely (keramické infratělesa, trubicové infrazářiče), materiál – většinou se používá severský smrk nebo když jsou to krabicové systémy ze zahraničí, tak cedr apod. Lavice abachi. Podlaha většinou dřevěný rošt.

Parní kabina

Střední teplota, vysoká relativní vlhkost, materiál keramický obklad, laminátový korpus s ušlechtilým lisovaným povrchem, způsob prohřátí – parní generátor napojený na vodovodní přípojku. Parní generátor produkuje teplou páru.Podlaha keramická protiskluzná  dlažba.

Solná jeskyně

Teplota a vlhkost různá, materiál solné cihly upevněné různými způsoby na zeď a na strop. Podlaha keramická dlažba.

 

Stavební příprava jednotlivých kabin

 

Finská sauna

Stavba sauny v interiéru

Stavba sauny v interiéru

Pokud se jedná o vestavěnou saunu, tj. stěny sauny budou přišroubovány na okolní zděné stěny, tak je potřeba připravit rovné, svislé, suché, alespoň na hrubo nahozené stěny. Strop se většinou snižuje obvykle na 2-2,1m. Důležitý je přívod pro elektrická saunová kamna. Tento přívod je nutno dimenzovat ke konkrétnímu výkonu saunových kamen. Výkon bývá většinou dle velikosti sauny a to 4,5-9kW/380V. Většinou však postačuje kabel o parametrech 5×4 CYKY. Kabel může být obyčejný, ovšem ukončený v krabici před saunou ze které pak vede do prostoru sauny už speciální teplovzdorný silikonový kabel. Obvykle stačí z této krabice přivést husí krk – chráničku do prostoru sauny. Saunová firma si pak již poradí. Důležité je také přichystat otvory pro přívod a odvod vzduchu ze sauny. Přívod se nejčasněji umisťuje pod saunová kamna a odvod naopak naproti saunovým kamnům. Co se týká podlahy, tak ideální je provést obložení keramickou dlažbou ev. s soklíkem. Otvor pro saunové  dveře je individuální pro každou firmu, většinou se nechává o rozměru cca. 200 x 70cm. Celou přípravu byste měli konzultovat se saunovou firmou. Pokud se jedná o krabicovou saunu, tak se většinou postupuje podobně jako u infrasauny, která je také nejčastěji skládána přímo na místě z hotových panelů.

Infrasauna – infrakabina

Infrasauny se většinou staví jako stavebnice z hotových bloků. Stavební příprava je proto jednoduchá a nevyžaduje žádné speciální požadavky. Většinou se jedná o větší suchou větratelnou místnost s podlahou z keramické dlažby. infrasauny se často umísťují do větších koupelen, telocvičen nebo i suchém čistém sklepě. Stěny mohou být  do různé výšky obloženy keramikou, ale není to nutné. Je nutno počítat s otevíráním dveří. Přívod elektrické energie pro infrasaunu bývá většinou dimenzovan pro výkon cca. 2-3kW. U větších infrakabin pak i více. jako topidlo v infrasauně se používá infračervených zářičů nebo různých infrapanelů.

Parní kabina – parní box – sprchový kout

Parní kabiny se do soukromého sektoru nejčastěji prodávají jako hotové boxy připomínající sprchový kout. Boxy se smontují na místě nejčastěji v koupelně. Příprava je opět podobná jako pro infrasaunu, tj.podobné jak koupelna, suchá čistá větratelná místnost s keramickou dlažbou na podlaze. Vhodné je také keramický obklad na stěnách, protože místnost může být zatížena větší vlhkostí.

Je nutno nezapomenout na přívod vody pro parní generátor parní kabiny a teplou a studenou vodu pro sprchování + odpadní potrubí + samostatně jištěnou zásuvku el. energie.

Parní kabina z keramiky – vestavěná

Vestavěné parní kabiny jsou spíše doménou veřejného sektoru, ale někdy se provádí jako alternativa k sauně v rodinném domě. V tomto případě je vhodné oslovit firmu, která parní kabinu postaví, nebo minimálně která dodá externí parní generátor. Parní generátor by měl mít určité komponenty vyústěny do prostoru, např. parní trysky apod. Také osvětlení je nutné nějakým způsobem řešit. Nezapomenout, že vlhkost je až 100% a tudíž zvýšené riziko úrazu elektrickým proudem. Proto je nutné nepodcenit konzultaci s renomovanou firmou zabývající se přímo parními kabinami. Co se týká samotné přípravy, tak většinou se požaduje rovné čisté stěny s hrubou omítkou, betonová zateplená podlaha + příprava všech prostupů jednotlivých technologií. Také se většinou „vymodelují“ nějaké sedací a opěrné plochy – nutno dát pozor na pohodlnost – výšky, šířky, sklon sedaček a opěrných ploch v parní kabině.

Na připravenou stavební přípravu se nejčastěji nanese tekutá izolace a poté se obloží keramickými obklady a dlažbou. Často keramická nebo skleněná mozaika.

Je nutno nezapomenout na přívod vody pro parní generátor parní kabiny  + odpadní potrubí pro umývání a sráženou vodu + elektrickou energii.  Konzultace s firmou nebo projektantem nutná !!!

Solná jeskyně

Solné jeskyně se staví různé typy a vybyvení. Každá firma má docela odlišně požadavky a proto je nutné ji kontaktovat přímo a domluvit se na stavební přípravě. Vesměs ale jde opět o přípravu nějaké místnosti, kde je možné umístit konstrukci na ležení nebo sezení – lavice, polohovací židle apod.

 

 

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,